Vodácké zajímavosti:
Článek, který o Vodácké škole zveřejnil časopis Hydromagazín v roce 2012
Vodácká škola na Sázavě
Protože se v půjčovně Samba s takovými klienty setkávají, rozhodli se uspořádat vodácký kurz a to zdarma. V Týnci nad Sázavou se sešla na kurz v krásném květnovém počasí více než stovka začátečníků i zkušených vodáků. A jak kurz probíhal?
Začíná se na stanovišti s házečkami. Házečka by měla být součástí vybavení každého zkušenějšího vodáka. „Když se bude támhle tvůj kamarád topit, zavoláš na něj, abys upoutal jeho pozornost a potom mu házečku hodíš,“ ukazuje názorně instruktor. Pokusné hody létají všemi směry. A to vše probíhá v klidu na louce, v opravdové krizové situaci je přesný hod ještě mnohem těžší.
Na vodě se vodáci dozvěděli, že si musí každý jez před sjížděním prohlédnout a ne se slepě řídit tím, jak ho sjela posádka před nimi. A co dělat, aby se člověk v jezu nepřevrhl? Padesát procent úspěchu tkví v tom, že si vodák do lodi klekne. Sníží tím těžiště a kanoe je tak stabilnější. Druhých padesát procent je pak schovaných v tom, že se posádka nesmí nikdy chytat horního okraj lodi, ale má držet pádlo a pádlovat. Kdo se bude těmito pravidly řídit, měl by sjet bez cvaknutí většinu jezů.
O nebezpečných jezech si vodáci povídali na jezu Kaňov, pod kterým se za vyšší vody tvoří silný vodní válec. „Do jezu s válcem, ve kterém se někdo topí, nikdy neskákejte. Topícímu můžete hodit házečku nebo mu podat větev, pádlo nebo k němu třeba na laně spustit prázdnou loď,“ dozvídají se účastníci.
Pozdě odpoledne doplouvají skupinky do cíle v Pikovicích. Všichni si kurz moc pochvalují a doufejme, že nabyté zkušenosti zúročí v praxi a podělí se o ně i se svými vodáckými kamarády.